Stavíme pro budoucnost
Kariéra
Dokončeno

Česká vědecká polární stanice, Antarktida

Popis zakázky

Kompletní výstavba české vědecké stanice na ostrově Jamese Rosse na Antarktidě.

Jedná se o devět technických kontejnerů a jednu hlavní budovu, dlouhou 26 a širokou 11 metrů, pro 15-20 lidí. Tři čtvrtiny spotřebované energie vyrábí slunce a vítr, zbytek obstarává diesel agregát.

Sluneční kolektory, které obepínají budovu v délce deseti metrů, společně se speciálním systémem vzduchotechniky dokážou stanici vytopit zhruba na 19 stupňů. Stejně je ohřívána i voda do kuchyně a koupelny. Je v ní všechno pro spánek, hygienu, přípravu jídla, dvě laboratoře pro vědeckou činnost.

Stanice je vybavena potřebnými meteorologickými přístroji a elektronikou k nim. Klimatologové instalovali na stanici a v jejím okolí několik meteorologických stanic včetně speciálního komplexu pro měření slunečního záření.

Donedávna byli čeští vědci v Antarktidě pod cizí střechou a nebo v cizích službách. Stavba první české polární stanice je významným počinem a přináší zásadní změnu.

Stanice stojí na území, kde v důsledku změny klimatu ustoupil ledovec. Na odkryté zemi se zachycují první rostliny. Komplexní zkoumání odledněného území je posláním českých geologů, geografů a botaniků, kteří budou základnu obývat.

Stavba byla dokončena v roce 2006, provoz byl oficiálně zahájen o rok později.

 • Investor
  Masarykova univerzita Brno
 • Místo
  Antarktida, ostrov Jamese Rosse
 • Doba realizace
  09/2001 - 09/2006
 • Typ stavby
  Průmyslové stavby
 • Dodavatel
  PSG Construction a.s.

Naše poslední realizace

Všechny reference