Stavíme pro budoucnost
Kariéra
PSG
24. listopadu 2023

Získali jsme prestižní cenu Stavba roku 2023

V celostátní soutěži Stavba roku 2023 jsme obdrželi hlavní cenu za realizaci multifunkčního sportovního centra KAPKA resort ve Lhotě u Vsetína.

Za stavbu KAPKA resortu jsme již v průběhu tohoto roku získali hlavní cenu v soutěži Stavba roku 2022 Zlínského kraje v kategorii staveb občanské vybavenosti. Celostátní ocenění Stavba roku jsme však získali vůbec poprvé v novodobé historii PSG.

Do 31. ročníku soutěže Stavba roku, který pořádala Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů, bylo celkem přihlášeno 110 staveb. Do finálového kola dostalo nominaci 38 projektů, z nichž třináct obdrželo od odborné poroty hlavní cenu. Ocenění předali organizátoři na slavnostním večeru v pražském Rudolfinu v pátek 24. listopadu. 

KAPKA resort byl jedinou stavbou ze Zlínského kraje, která si odnesla hlavní cenu v podobě křišťálové lahve. „Cenu udělujeme za unikátní, výtvarně střídmou a zároveň efektně řešenou, funkčně promyšlenou novostavbu zimního stadionu s hotelem a dalšími prostory, která je zdánlivě nenápadnou ukrytou perlou Vsetína,“ zní hodnocení poroty, kterou tvořil architekt Jan Vrana, architektka Martina Hovořáková, profesor Zdeněk Jiran, inženýrka Renata Zdařilová a docent Jan Pašek. 

„Ocenění Stavba roku 2023 přijímáme s pokorou a jsme velmi rádi, že jsme ho obdrželi. Chtěl bych poděkovat projektantovi Ing. Jiřímu Žákovi, architektovi interiérů Davidu Maliňákovi, celému našemu realizačnímu týmu, a především bych rád poděkoval investorovi stavby Dušanovi Kotrlovi, bez jehož odvahy by se tato zakázka nikdy nerealizovala. Je to ukázka velmi zdařilého díla, které má využití pro širokou veřejnost. Také je KAPKA resort důkazem, že když máte vizi a opravdovou chuť, můžete dokázat velké věci i bez jediné koruny dotace,“ okomentoval zisk ocenění David Blažek, ředitel závodu Otrokovice a člen představenstva PSG Construction.
 
Multifunkční sportovní centrum KAPKA resort ve Lhotě u Vsetína zahrnuje rozmanité služby – moderní zimní stadion s celoročním mražením, hotel, restauraci, wellness, posilovnu i různé fyzioterapie. Projekt soukromého investora vznikl na podporu mládeže, profesionálních sportovců i široké veřejnosti s cílem vytvořit místo pro pohybové aktivity, trénink, relax i kvalitní gastronomii. 
 

Srdcem multifunkčního sportovního centra je hlavní obdélníková loď s rozměry 65,50 x 36,65 m, jež zahrnuje ledovou plochu s rozměry 61 x 26 m a tribuny pro 189 sedících diváků. Hlavní nosnou konstrukci zastřešení zimního stadionu tvoří prefabrikované železobetonové předpjaté střešní vazníky délky 36 m. Zimní stadion je ze tří stran obklopen dvoupodlažními přístavbami (technické zázemí, zázemí pro hokejisty, hotel, restaurace, fitness) a ze severní strany je k němu připojen jednopodlažní přístavek, v němž je umístěno wellness.

Objekt je realizován jako prefabrikovaný skelet opláštěný PIR panely s předsazenou provětrávanou fasádou a lamelovým systémem Ruukki dovezeným z Estonska. V době výstavby se jednalo o vůbec první realizaci v České republice, při které se použil tento typ fasády.

K objektu náleží i zpevněné plochy a komunikace včetně sta parkovacích míst pro klienty resortu a šesti parkovacích stání pro nabíjení elektromobilů. V exteriérové části bylo vybudováno multifunkční sportovní hřiště o ploše 1 000m2 se speciálním kazetovým povrchem pro in-line a další sporty.

Základní kámen multifunkční sportovní haly jsme položili v červnu 2021, slavnostní předání se uskutečnilo koncem září 2022.