Stavíme pro budoucnost
Kariéra
PSG
2. března 2023

Slavnostní předání přístavby Domova pro seniory Sokolnice

Slavnostně jsme předali tři nízkoenergetické dvojdomky, které rozšiřují stávající Domov pro seniory Sokolnice na Brněnsku. Investorem stavby byl Jihomoravský kraj.

Moderně vybavené dvojdomky se sedlovou střechou o dvou nadzemních podlažích jsou kompletně bezbariérové a najdou v nich zázemí klienti se zvláštním režimem i se sníženou schopností samostatného pohybu. Přístavba nabízí 48 nových lůžek.

Objekt citlivě navazuje na památkově chráněný zámecký park, okolní travnaté plochy budou zalévány zachycenou dešťovou vodou v akumulačních nádržích. V budoucnu by zde měla vzniknout tzv. terapeutická zahrada.

„Už dlouho jsme nestavěli v tak krásném zámeckém prostředí, zdejší klienti mají opravdu pěkné podmínky. Od kolegů ze stavby jsem zaslechl, že se jim nové prostory líbí natolik, že by si tu dokázali představit bydlet v pozdním věku, to hovoří o kvalitě stavby samo za sebe. Osobně jsem rád, že se naše stavební skupina PSG nespecializuje již pouze na průmyslové stavby, ale také na podobné objekty, které slouží pro ušlechtilé účely. Přeji klientům i zaměstnancům domova, ať jim nové prostory dlouho a dobře slouží,“ říká Peter Surovič, výkonný ředitel a předseda představenstva PSG Construction a.s.

Za zmínku stojí biodynamické osvětlení instalované v pokojích, které připomíná přirozené světlo a umí měnit barvu a intenzitu podle lidského biologického denního rytmu. Tento systém má prokázaný vliv na produkci hormonu melatoninu, tzv. hormonu noci, který významně ovlivňuje imunitní systém, má protizánětlivé a protinádorové účinky a napomáhá usínání, zlepšuje také kognitivní schopnosti a snižuje riziko depresí.

Zajímavostí je, že kromě generální dodávky stavby je součástí našeho díla i prováděcí projekt včetně nábytkového vybavení a skutečné provedení v systému BIM a zajištění kolaudačního souhlasu.   

Projekt Humanizace pobytových služeb DPS Sokolnice jsme realizovali za značně obtížných materiálových a finančních podmínek v době velkého růstu cen a nedostupnosti stavebních materiálů na trhu.

Stavbu, jejíž investorem byl Jihomoravský kraj, jsme zahájili slavnostním poklepáním na základní kámen v září 2021. Veškeré výkopové práce byly prováděny za dozoru archeologického ústavu. 

Domov pro seniory Sokolnice